Horčičné zrnko |
"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32) |
---|
|
ČOKOĽVEK STE UROBILI JEDNÉMU Z MALIČKÝCH, MNE STE UROBILI Až príde Syn človeka vo svojej sláve a sním všetci anjeli, zasadne na trón svojej slávy. Vtedy sa pred ním zhromaždia všetky národy a on oddelí jedných od druhých, ako pastier oddeľuje ovce od capov. Ovce si postaví sprava a capov zľava. Potom Kráľ povie tým, čo budú po jeho pravici: „Poďte požehnaní môjho Otca, zaujmite kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené od stvorenia sveta. Lebo bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť, bol som pocestný a pritúlili ste ma, bol som nahý a priodeli ste ma, bol som chorý a navštívili ste ma, bol som vo väzení a prišli ste ku mne... Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ (Mt25, 31-46)
Pred Ježišom aj niektorí starozákonní proroci opisovali túto scénu - scénu posledného súdneho dňa:
Oddelenie oviec od capov bol bežný obraz z každodenného života palestínskych pastierov. Tí večer triedili svoje zmiešané stáda - oddeľovali na chlad chúlostivé kozy pre prenocovanie v teple od oviec, ktorým viac vyhovovalo prenocovanie vonku. Niekedy si položíme otázku: „Ako to bude so spásou tých, ktorí nepoznali Krista a neuverili v neho? Na základe akého princípu budú súdení takíto ľudia?“ Evanjelium dnešnej nedele je jedným z mála, ktoré dávajú odpoveď na túto otázku: podľa skutkov milosrdenstva a lásky.
NA ZAMYSLENIE: Je ťažšie stretnúť Boha v človeku, ktorý ma neustále ruší tým, že mi volá v nevhodný čas, než tu i tam si urobiť malú prestávku v práci a zahĺbiť sa do modlitby. Ale ak sa nepokúsim o to prvé, nestretnem sa plne s Bohom ani pri tom druhom. (Wilfrid Stinissen) Ľahšie je utíšiť materiálny hlad človeka, poskytnúť chudobným odev a bývanie, omnoho ťažšie je nájsť odpoveď na obrovskú osamotenosť a núdzu srdca. (Matka Tereza) Známeho psychiatra Viktora Frankla raz uprostred noci – o tretej hodine nad ránom zobudil telefón. Volala mu úplne neznáma žena. Bola veľmi rozrušená a vyjadrovala sa zmätene. Rozprávala asi 20 minút a všetko sa točilo okolo toho, že chce spáchať samovraždu. Frankl, hoci bol rozospatý a unavený, ju počúval, kým neskončila.
PANE, KEDY SME ŤA VIDELI HLADNÉHO A NAHÉHO A NEPOMOHLI SME TI? V luxusnom parížskom hoteli sa ubytoval známy novinár Tibor Mende. Nevedel, ako má stráviť večer, a tak vošiel do salónu, kde pred televízorom sedela početná skupina elegantne oblečených mužov a žien. Po skončení zaujímavého filmu hlásateľ oznámil, že bude nasledovať program, v ktorom vystúpi Abbé Pierre, katolícky kňaz, známy ako bojovník proti chudobe vo svete. Jean Vanier v tejto súvislosti povedal niečo podobné: „Vidíme bolesť nášho sveta pri sledovaní správ, pričom popíjame svoje pivo v pohodlí vlastnej izby za bezpečne zatvorenými dverami. Zdá sa nám, že neexistuje spôsob, ako chorému svetu pomôcť. Hľadíme na tú hrôzu a počúvame výkrik chudobných. Cítime pocit viny a beznádeje, lebo nemôžme nič urobiť. Sme uväznení v našej vlastnej potrebe pohodlia a bezpečnosti.“
|
|